Uplynulá zima s Dynafitom

Uplynulá sezóna bola intenzívna. Absolvoval som veľa dní v teréne či už pri vodení, vlastných akciách alebo na expedícii. Dynafit mi robil všade ideálnu spoločnosť.

Vysoké Tatry

Sezóna začala sľubne čerstvým prašanom. Snehové podmienky sú však v posledných rokoch rôznorodé. Po snežení sa sneh veľmi rýchlo prerobí a je po prašane. Spravidla počas túry prejdete niekoľko dolín a stretnete sa s desiatimi druhmi snehu. Väčšinou som mal so sebou lyže Dynafit Blacklight 95 s viazaním Superlight. Lyžiarky som používal Dynafit Radical PRO a novinku Dynafit TLT X. Radical PRO sú tvrdšie boty rozhodne orientované viac na jazdu ako na výšľap. Nové TLT X sa ukázali ako pierka na nohách s mimoriadnou voľnosťou pohybu. Výborné na výšľap. Vzal som si ich aj na viacero kombinovaných túr s lezením a chovajú sa super aj s mačkami pri lezení ľadu alebo ľahkých mixov. Je to super ľahká topánka na túry kde potrebujete nízku váhu, voľnosť, rýchlosť a v jazde dolu máte dostatočne silné nohy a techniku. Takže nižší flex vám problém nerobí.

Davos, Švajčiarsko

V druhej polke januára 2022 som vodil dva freeride campy pre Sherpas Ride v Davose. Snehové podmienky boli slabšie ale napriek tomu sme našli miesta s čerstvým prašanom. Súčasťou campu bola aj výuka lavínovej problematiky. Po lyžovaní každý večer sme vždy prebrali danú lavínovú tému. Na ďalší deň sme v teréne precvičili to čo sme prebrali v prednáškach avšak hlavne sme si poriadne zalyžovali. Vo voľných dňoch som vybehol objavovať nové terény v okolí Davosu. Je tam nespočetné množstvo možností od extrémneho jazdenia až po prašanové pláne na freeride.

Ski and Sail, Nórsko

Ski and Sail to bol pre mňa mesiac na jachte v arktickom Nórsku v okolí Tromso. Vodil som 4 turnusy pre Sherpas Ride. Každý turnus začína v sobotu a končí o týždeň v sobotu. Sobota bola pre mňa jediný deň “oddychu”. Dni medzi tým boli vyplnené šlapaním a lyžovaním v neuveriteľných exteriéroch nórskych hôr. Každá túra začína priamo z lodi na úrovni mora. Prevýšenia sa pohybujú do 1500 m denne a túry vždy končia späť na lodi. Celý mesiac som lyžoval na lyžiach Dynafit Free 107 v dĺžke 188 s viazaním ST Rotation 14 DIN. Lyžiarky som používal Dynafit Radical PRO. Je to ťažší set avšak ponúka výborné jazdné vlastnosti hlavne v hlbokom snehu. Lyže sú vhodné najmä na otvorené oblúky a rýchlu jazdu v prašane. Rozhodne ich netreba brať na zjazdovku alebo do bubnov. Lyže majú radi silné nohy, rozhodnosť a odvahu v rýchlosti.

Denali, Aljaška

Na Aljašku sme prišli s jasným cieľom. Vystúpiť dva krát na Denali dvomi odlišnými cestami West Buttress a Cassin Ridge. Lyže sme mali ako prostriedok na uľahčenie vynášok a urýchlenie zostupov. Mal som aj ambíciu skúsiť niečo zlyžovať avšak bol to sekundárny cieľ a podmienky sa ukázali ako nevhodné na lažovanie strmých úsekov kvôli ľadovým pasážam. Naopak ľadové podmienky boli super na lezenie. Mal som so sebou lyže Dynafit Blacklight 95 s Superlight viazaním a boty Dynadfit Radical PRO. Uprednostnil som tieto robustnejšie boty pred TLT X hlavne kvôli nízkym teplotám aby som neomrzol. Veľmi sa osvedčili aj teplotne a aj ostatnými vlastnosťami. Lyže plnili úlohu ideálneho dopravného prostriedku. Výrazne uľahčovali tahanie saní, pohyb po ľadovcoch v hlbokom snehu. Znižovali riziko pádu do trhlín a osvedčili sa aj ako kotvy na stan. V neposledom rade lyže nám uľahčili zostupy späť do base campu nekonečnými ľadovcami. Bez nich by bolo všetko výrazne náročnejšie.

Ak vás niečo z uvedeného oslovilo prihláste sa na freeride camp cez Sherpas Ride (Japonsko, Nórsko alebo Alpy) alebo si vyberte nejakú túru na Slovensku na tomto mojom webe. Vidíme sa na lyžiach 🙂