Kondícia potrebná pre horské výstupy a lezenie

Dobrá kondícia, dobrý zdravotný stav a lezecká koordinácia je nevyhnutná pre každú túru v horách. Je dôležitá nielen preto aby ste zvládli výstup, ale aby ste si ho dokázali užívať naplno bez zbytočného zápasu s kondíciou. Predtým ako si zakúpite túru s horským vodcom sa uistite, že táto túra je pre vás vhodná. Rád zodpoviem vaše otázky a viem vyhodnotiť po krátkom interview, aká je vaša pripravenosť na túru. Počas túry je nevyhnutné, aby ste zvládali v danom časovom limite zdolať prevýšenie túry a zároveň, aby ste si vedeli poradiť s technickými a lezeckými úsekmi prípadne s expozíciou.

Skalné lezenie na Velický zub vo Vysokých Tatrách.

Prevýšenie

Schopnosť zvládnuť prevýšenie znamená, že za 1 hodinu výstupu dokážete zvládnuť cca 350m až 400m prevýšenia bez prestávky v plynulom postupe. To znamená, že dokážete zvládnuť výstup na ktorýkoľvek z voľne prístupných tatranských vrcholov v čase napísanom na smerovníku v oboch smeroch. Ideálne aj v kratšom čase.

Lezecká koordinácia

Lezeckou koordináciou sa myslí schopnosť pohybu v skalnom exponovanom teréne, kde je potrebné použiť ruky na postup hore. Pohyb musí byť plynulý, bezpečný bez balancovania a neistého hľadania rovnováhy. Nesmiete mať strach z výšok alebo závrate. Nesmú vám podklzovať nohy a váš pohyb musí byť istý.

Rovnako dobre sa však musíte hýbať aj smerom dolu. Zostup dolu je vždy vedený tvárou do doliny. To znamená chrbtom ku skale a tvárou v smere zostupu. Tvárou ku skale sa otáčame len v ťažších úsekoch obtiažnosti nad 3 UIAA. Musíte vedieť vzpriamene postupovať dolu bez líhania chrbtom na skalu a bez spúšťania po zadku. Pohyb nesmie byť dynamický teda skoky a neisté prepady dolu. Je nevyhnutné aby ste dôverovali svojim topánkam a treniu ich podrážok o skalu. Chôdza je potom bezpečná a plynulá.

Výstup normálkou na Grossglockner.

Zdravotný stav

Váš zdravotný stav musí byť dobrý a nesmiete trpieť žiadnymi vážnejšími ochoreniami. Ak si nie ste istý svojím zdravotným stavom, prosím konzultujte ho s vašim lekárom a informujte ma o ňom. Môžem tak vopred zvážiť vhodnosť túry pre vás.

Ako si overím, či som pripravený na túru s horským vodcom

Ideálnou prípravou na túru, ako je napríklad výstup na Gerlach, je vystúpiť v priebehu niekoľkých dní na 2 až 3 voľne prístupné štíty vo Vysokých Tatrách, v čase uvedenom na smerovníku v oboch smeroch. Výstup musí byť plynulý, bez dlhých a častých prestávok. Nesmie vám spôsobiť neprimeranú svalovicu, vyčerpanie a nesmiete počas výstupu pociťovať žiadne zdravotné problémy, problémy s dýchaním, svalové kŕče, závrate alebo nevoľnosť. V zásade ak ste v priebehu 5 dní schopný absolvovať 3 túry na vrcholy vo Vysokých Tatrách, za podmienok ako je uvedené, váš výstup napríklad na Gerlachovský štít by mal prebehnúť hladko.

Zimný výstup na Vysokú vo Vysokých tatrách.

Výber túr pre úplných začiatočníkov

Výber túr pre skúsenejších horalov

Výber túr pre pokročilých

Výber túr pre expertov

Na záver prosím venujte pozornosť výberu povinného vybavenia na túry.

Prajeme vám tie najkrajšie chvíle prežité v horách 🙂

Vrchol Eigeru po vylezení hrebeňa Mittellegi.