Chcete vystúpiť na Gerlach s horským vodcom?

V tomto článku sa dozviete:

  • Kedy je sezóna výstupov vo Vysokých Tatrách?
  • Ako si kúpite výstup na Gerlach s horským vodcom UIAGM?
  • Ako sa pripraviť na výstup na Gerlach?
  • Čo musíte mať so sebou?
  • Čo sa stane ak nie je vhodné počasie na výstup?
  • Ako prebieha výstup na Gerlach normálkou?
  • Čo bude po výstupe?

Sezóna vo Vysokých Tatrách.

Letná tatranská sezóna začína 1.6. a končí 31.10. Zimná sezóna začína 15.12. a končí 15.4. Drvivá väčšina klientov má záujem o letný výstup na Gerlach. Nechcú ísť v zime, nechcú mačky a boja sa lavín. V každom ročnom období je výstup unikátny. V lete, ak je pekné počasie, je to krásna túra po suchej skale s úžasnými výhľadmi. V zime sú to zasnežené Tatry a okolité vrcholy. Na jar sú spravidla žľaby plné snehu a výstup je s mačkami.

Ako si kúpim výstup?

Výstup na Gerlach sa dá kúpiť online na mojej stránke na adrese https://www.robertvrlak.com/product/vystup-na-gerlach/. Samozrejme môžete využiť služby aj iného vodcu, avšak musíte trochu pogoogliť. V procese nákupu v eshope si vyberiete výstupovú trasu a počet osôb. Výstup na Gerlachovský štít začína v Tatranskej Polianke vývozom mikrobusom na Sliezsky dom. Pre začiatočníkov odporúčam výstup normálkou a teda Velickou próbou hore na vrchol Gerlachovského štítu a Batizovskou próbou zostup do Batizovskej doliny a návrat magistrálou späť na Sliezsky dom. Počet osôb je zásadný, najmä ak je sneh. Troch ľudí môžu vodcovia vodiť len ak je sucho bez snehu, t.j. celá trasa je schodná bez použitia mačiek a cepínu. Taktiež troch klientov môže viesť vodca len na normálke. So snehom treba počítať najmä na začiatku a na konci sezóny. Ak plánujete výstup v trojici preto odporúčam rezervovať si dostatočne vopred termín v mesiacoch júl až september. Po výbere parametrov výstupu je vyžadovaná online platba. Po zaplatení vám príde elektronický PDF poukaz s unikátnym kódom. Poukaz môžete vytlačiť vo vysokom rozlíšení a niekomu darovať. Tak isto je možnosť vpísať do poukazu venovanie. Všetko dokážete urobiť online.

Poukážka na výstup na Gerlachovský štít.

Keď máte poukaz zakúpený, vyberiete si voľný termín z môjho kalendára. O výstupy je veľký záujem a termíny sa rýchlo míňajú. Preto odporúčam vybrať si termín výstupu s predstihom aspoň 3 mesiace. Vybraný termín spolu s kódom poukazu zašlete na adresu info@robertvrlak.com a ja vám termín potvrdím. Platnosť poukazu je 1 rok od zakúpenia. Predĺženie platnosti je možné doplatením rozdielu ceny na aktuálnu cenu. Prečítajte si celé znenie obchodných podmienok.

Ako sa pripravíte na výstup na Gerlach?

Výstupu sa nemôžu zúčastniť ľudia, ktorí majú zdravotné ťažkosti ako silné závrate, pohybové obmedzenia, vážne srdcovo-cievne problémy, epilepsiu a podobne. Ak máte nejaké zdravotné problémy je potrebná konzultácia s lekárom pred nákupom túry.

Príprava na výstup by mala byť v prvom rade kondičná. Vaša kondícia musí byť taká, že dokážete ísť kontinuálne po tatranských chodníkoch 8 hodín s krátkymi prestávkami. Ukazateľom dobrej kondície je ak dokážete vystúpiť na voľne prístupné tatranské vrcholy (Kriváň, Kôprovský štít, Rysy, Východná Vysoká, Jahňací štít) dolu z údolia až na vrchol v lepšom čase ako je uvedený na smerovníkoch a v mapách. Ideálne je ak máte pred výstupom na Gerlach prejdené všetky tieto voľne dostupné vrcholy. Pokiaľ nezvládate časy na smerovníkoch, alebo máte problém s koordináciou chôdze na chodníkoch a v strmom teréne, výstup na Gerlach pre vás nie je vhodný.

Prípadne môžete zvážiť výstup na Lomnický štít normálkou, čo je v podstate výškovo polovičný výstup ako na Gerlach s prevýšením 460m. Vzdialenosťou je to tretina ako výstup na Gerlach.

Čo musíte mať so sebou pri výstupe?

Najdôležitejšou vecou pri výstupe sú topánky. Musia to byť topánky vhodné do vysokohorského terénu s dobrou podrážkou typu Vibram, Pomoca a podobne. Ideálne sú členkové topánky aby zabránili podvrtnutiu členku pri výstupe. Nevhodné sú tenisky, mestské topánky, sandále a podobne.

Nohavice by mali byť odolné voči oderu a ideálne impregnované voči vode. Mali by byť vhodné na pohyb v horskom teréne. Krátke nohavice spravidla neodporúčam kvôli možnosti odrenia kolien a predkolenia.

Ďalej je dôležité termo tričko resp. tričko dobre sajúce pot. Ideálne je mať náhradné suché tričko v batohu. Strednou vrstvou by mala byť mikina z technického fleece-u, softshellová bunda alebo polartec. Vrchnou vrstvou by mala byť jednovrstvová nepremokavá bunda s kapucňou. Pre istotu odporúčam pribaliť si jednu zateplovaciu vrstvu do batohu. Nejakú tepelnú vrstvu ako primaloftovú bundu, ultraľahkú páperovú bundu a podobne. Oblečenie je potrebné prispôsobiť aktuálnym teplotám na vrchole Gerlachovského štítu.

Neoddeliteľnou súčasťou sú tenké rukavice. V lete môžu byť bezprstové (cyklistické). Ďalej je to čapica, buffka, slnečné okuliare a krém s faktorom.

Všetko to zbalíte do batoha vhodného na vysokohorské túry. Ideálna veľkosť je okolo 30l. V zimnom období je potrebné mať batoh s možnosťou upnutia cepínu. Batoh by vás nemal rezať na ramenách a mal by sa pohodlne nosiť. Rozhodne nie sú vhodné malé školské tašky a iné mestské batohy.

Vodu na pitie je potrebné prispôsobiť teplotám. V zásade stačí max 1,5 litra vody. Vhodné je do vody pridať minerály napr. vo forme šumivej tablety. V chladnom počasí je vhodný čaj v termoske. Tak isto si môžete pribaliť magnézium alebo hrudku soli proti kŕčom.

Veľmi dôležitou vecou je horské poistenie na deň výstupu. Poistenie je možné uzavrieť u väčšiny poisťovní aj online.

Celý zoznam povinnej výbavy nájdete na tomto linku.

Neodporúčam brať paličky, ťažké fotoaparáty ako zrkadlovka, sklenené fľaše, batohy väčšie ako 40l, alkohol.

Čo sa stane ak nie je vhodné počasie na výstup?

Niekoľko dní pred výstupom vždy kontaktujem klientov telefonicky. Poviem im o priebehu výstupu a povinnej výbave. Tak isto im oznámim miesto a čas stretnutia. Najdôležitejšou vecou je počasie. Ak predpoveď nevyzerá dobre a usúdim, že výstup sa nemôže uskutočniť oznámim to klientom. Klienti dostanú na výber nový termín. Poukaz neprepadá len sa zmení termín výstupu.

Každý poukaz má svoju platnosť. Predĺženie platnosti je možné doplatením rozdielu cenu voči aktuálnej cene výstupu.

Ako prebieha výstup na Gerlach normálkou?

Výstup začína v Tatranskej Polianke vývozom mikrobusom na Sliezsky dom. Vopred klientom oznámim na kedy je dohodnutý vývoz a stretnutie je vždy 5 min pred odchodom vývozu v Tatranskej Polianke vedľa Poliankova.

Adresa stretnutia a GPS:
GPS 49.123265, 20.185492
Tatranská Polianka, 062 01 Vysoké Tatry

Za vývoz sa platí priamo šoférovi podľa platnej tarify (v roku 2023 je cena 20 EUR / os. obojsmerne).

Celý výstup aj so zostupom trvá cca. 8 hodín, prekonáme 1100 výškových metrov a vzdialenosť okolo 12 kilometrov.

Po príchode na Sliezsky dom prebehne krátky brífing. Rozdám klientom prilby, sedačky a v zimných podmienkach aj mačky a cepíny. Ak sú na výstup potrebné mačky, nastavíme ich na topánku už na Sliezskom dome.

Zo Sliezskeho domu vyrazíme turistickým chodníkom okolo Velického plesa. Popod Večný dážď a Velický vodopád k miestu, kde prekročíme potok a neznačeným chodníkom pokračujeme pod Velickú próbu. Pod Velickou próbou urobíme krátku prestávku a nasadíme si prilby a sedačky. Ďalej výstup pokračuje s naviazaním na lano.

Samotná Velická próba je niekoľko kramlí v strmej stene spolu s pevnými istiacimi bodmi. Po prekonaní tejto časti sa dostaneme do jednoduchšej pasáže.

Výstup pokračuje chodníčkom pomedzi skaly. Miestami je potrebné použiť ruky na prekonanie sekcií so skalami. Chodník ide v pravej časti Velického žľabu a smeruje do Štrbiny nad kotlom 2430m. Pod štrbinou je krátky oddych na hornej Kienastovej lávke.

Po krátkom oddychu pokračuje výstup do Štrbiny nad kotlom. Cez ňu sa dostávame nad Gerlachovský kotol. Ďalej výstup pokračuje traverzom nad Gerlachovským kotlom až po Lavínovú lávku a do Štrbiny pod Kotlovým štítom. Tam nasleduje ďalšia oddychová prestávka.

Za Štrbinou pod Kotlovým štítom výstup traverzuje systém rebier a žľabov. Orientácia je tu pomerne náročná. Niekoľkokrát je potrebné zliezanie a následný výstup. Traverz vedie popod Kotlový štít a Gerlachovskú vežu. Následne vchádza do Batizovského žľabu a jeho pravou časťou a vrcholovým hrebeňom až na vrchol Gerlachovského štítu.

Spoločná fotka na vrchole Gerlachovského štítu.

Na vrchole porobíme niekoľko fotiek pri samotnom kríži. Nasleduje prestávka 15 minút na fotenie, jedlo, pitie a užívanie si výhľadov.

Po prestávke začíname zostupovať Batizovským žľabom dolu do Batizovskej doliny. Zostup prebieha zliezaním čelom dopredu. Ide o jednoduchý terén, kde je zliezanie čelom dopredu výhodou, pretože si vidíte pod nohy. Celý čas istím klientov na lane.

Zostupujeme v opačnom poradí ako pri výstupe, aby som mohol efektívne istiť na hornom konci skupiny. V spodnej časti Batizovského žľabu je Batizovská próba, čo je znovu niekoľko kramlí a stupačiek v strmšom teréne. Tieto je potrebné zliezať čelom ku skale. Po ich prekonaní sa dostávame do spodnej časti próby. Po prekonaní posledných stupačiek a posledného traverzu sme pod stenou, kde sa odviažeme z lana.

Ďalej zostupujeme chodníkom k “inkasnej skale” čo je legendárne miesto, kde starý vodcovia v minulých storočiach inkasovali za vedenie výstupu. Pri skale urobíme znovu krátku prestávku. Prilby a sedačky dáme späť do batohu a po krátkom občerstvení pokračujeme v zostupe Batizovskou dolinou k Batizovskému plesu.

Spokojní klienti pri Batizovskom plese kde sa napájame na tatranskú magistrálu.

Pri Batizovskom plese sa napojíme na tatranskú magistrálu a ňou pokračujeme späť na Sliezsky dom. Na Sliezskom dome je výstup ukončený. Podáme si ruky a pripijeme si na výstup. Samozrejme nealko 🙂

To isté auto čo nás ráno vyviezlo nás znovu zvezie dolu do Tatranskej Polianky, kde sa definitívne rozlúčime.

Čo bude po výstupe?

Verím, že po výstupe ostanú nezabudnuteľné zážitky. Aby ste si vedeli výstup kedykoľvek pripomenúť, pošlem vám link na galériu všetkých fotiek, čo som nafotil počas výstupu. Fotky môžete ľubovoľne zdieľať.

Ak sa vám výstup na Gerlachovský štít zapáči a chceli by ste absolvovať niečo ďalšie, rád vám poradím čo by bolo pre vás vhodné. Vyberieme spolu ďalší výstup a vydáme sa v ústrety ďalšiemu dobrodružstvu v horách 🙂