Indian Creek, USA

Indian Creek v Utahu, USA je svetoznáma oblasť na lezenie neuveriteľných “nožom krájaných” špár v tvrdom červenom pieskovci. Oblasť sa v podstate nachádza v púšti neďaleko národného parku Canyonlands. Schádzajú sa sem ľudia z celého sveta, aby okúsili najlepšie špáry v Severnej Amerike. Výhodou je možnosť používania friendov ako istiacich pomôcok pri lezení v tejto pieskovcovej oblasti. Friendy sú vlastne jediné možné postupové istenie v Indian Creeku. Špáry majú často rovnaký rozmer na celú dĺžku cesty, takže reálne potrebujete 8 až 10 kompletných sád friendov od veľkosti 0.75 po 3 plus pár menších a väčších veľkostí. Samozrejme to závisí od toho, čo chcete liezť. Je tu nepreberné množstvo splitterov, kútov, sokolíkov, komínov a offwidthov. Splitter je špára uprostred platne. Kút, sokolík a komín je známy aj u nás. Offwidth je širočina. Čiže špára rozmeru, ktorý je malý na celé telo ale veľký na ruky a nohy. Je to rozmer, v ktorom je ťažké sa akokoľvek udržať.

Naše lezenie začalo rozliezaním v obtiažnostiach 5.8 až 5.9 v miestnych kratších cestách. Niekedy to boli prekvapivo ťažké cesty. 5.10 je už seriózna obtiažnosť a v tejto obtiažnosti sme si vyliezli nádherné svetoznáme klasiky ako Incredible hand crack za 5.10 alebo Super crack za 5.10 a viaceré ďalšie. Cesty majú spravidla 30 až 35 metrov a klasifikácia je nesmierne tvrdá a poctivá. 

5.11 je naozaj dosť a v tejto obtiažnosti sme skúsili viacero ciest. Avšak len jedna pustila na RP. Bola ňou cesta Power play za 5.11 v sektore Power Wall. 5.12 sa ukázalo ako nedobytná pevnosť, na ktorú musíme seriózne natrénovať.

Počas dní oddychu sme navštívili národný park Canyonlands, ktorý je neďaleko Indian Creeku. Oddychovali sme v meste Moab. Na záver výjazdu sme sa presunuli do Castle valley neďaleko Moabu a vyliezli si klasiku na vežu Rectory cestou Fine Jade za 5.11a. Bol to nesmierne veterný a chladný deň aj keď sme liezli na slnku. Cesta mala poctivých 5 dĺžok. Úvodný offwidth za 5.10d nás zaskočil. V strede prstová špára za 5.11a pustila bezbolestne a záverečná krátka platňa s nitmi za 5.11a nás znovu zaskočila. Každopádne nádherné lezenie v neuveriteľnej krajine. Výhľad z vrchola veže stál za tú námahu.

Indian Creek je famózna oblasť a zanechal hlbokú stopu v mojej lezeckej duši. Veľmi rád by som sa sem znovu vrátil. Dovtedy však treba trénovať a poriadne sa pripraviť. Tak zas niekedy nabudúce :)…